Moją ważną osobistą lekcją było odkrycie tego, iż budując zespół nie powinnam zwracać uwagi tylko na umiejętności oraz wiedzę. Jest pewna luka między wiedzą i umiejętnościami, która powinna być wypełniona wartościowym charakterem. Nie angażuję ludzi u których widzę poważne charakterologiczne słabości. Myślę tutaj o poważnych dysfunkcjach komunikacyjnych, braku samokontroli emocji, braku dojrzałości.

 Jeśli chcesz inwestować w kogoś, inwestuj w osobę, która wyróżnia się charakterem. Wszystkiego innego jej nauczysz.

 

Rozpoczynamy cykl rozmyślań o tym, czym jest właściwy charakter i wspomniana wyżej Dojrzałość. Wszystkie jej aspekty będziemy rozważać w kontekście wielowymiarowego przywództwa,  które funkcjonuje dojrzale zarówno w sferze osobistej, zawodowej, duchowej.

 

 

Moja prywatna definicja dojrzałości

” Dojrzałość to różnica między odwagą a rozwagą.

Zrozumienie tej różnicy zajmuje wiele lat”

 

 

Wyobraźcie sobie młodego chłopaka, który od wczesnych lat dziecięcych ujawnia zdolności do przewodzenia grupie. Jestem mamą takiego człowieka. Od wczesnych lat obserwuję jak skupia ludzi wokół siebie, ma silną osobowość i wyraziste poglądy. Widzę też, że ma wizję i wyobrażenie tego jaki ma być cel. Niestety, też i nam próbuje wyznaczać priorytety a potem chce nas z nich rozliczać. Uśmiech.

 

Jego wyrazista osobowość sprawiała mu wiele kłopotów. Mówienie na głos wszystkich opinii, również przyniosło mu parę trudnych sytuacji. Przez ostatnie 3 lata obserwuję, że zdecydowanie jest bardziej otwarty na nowych członków grupy. Uczy się też, że nie wszystko, nie zawsze warto robić. Że warto zadbać  o dobór słów, przemyśleć….

Proces dojrzewania spowodował, iż oprócz niezwykłej odwagi,

którą już Ma – uczy się Rozwagi w swoim życiu.

 

 

 Jeśli jesteś na ścieżce rozwoju do dojrzałego przywództwa, będziesz rozważał, czy to co chcesz zrobić jest kwestią odwagi, czy też kwestią rozwagi. Rozwaga wielokrotnie pomoże ci ” zahamować” we właściwym momencie.

Rozwaga sprawi, iż decyzja którą musisz podjąć, zapadnie po namyśle,  24 h później. I będzie to dobre !

Osoby dojrzałe przywódczo potrafią korzystać z samokontroli aby współdziałać z innymi w harmonii. Emocje nie dominują nad ich myśleniem i działaniem.

 

Dojrzałość jest procesem

 

Czym więc jest rozwaga która prowadzi Was do dojrzałości ?

  • Rozwaga to panowanie nad emocjami oraz komunikacją,
  • Mądrość życiowa poparta doświadczeniem różnych sytuacji,
  • Świadomość odpowiedzialności za oraz przed innymi,
  • Rozdzielanie tego co widzę, myślę, czuję od tego co powinienem zrobić,
  • Świadomość konsekwencji działań moich oraz innych ludzi,
  • Znajomość mocnych i  słabych stron,

 

Pierwszy przykład.

Każdy przywódca ma swojego Lidera, Mentora. Co zrobisz, kiedy będziesz chciał przekazać mocno krytyczne uwagi na temat tego, co wspólnie robicie? Jeśli masz tylko odwagę, powiesz mu o tym na forum. Jeśli masz rozwagę, poprosisz twojego lidera o spotkanie, uprzedzając go o tym o czym chcesz porozmawiać. Jeśli masz tylko odwagę, opowiesz mu o swoim niezadowoleniu, jeśli masz rozwagę pomożesz mu rozwiązać problemy.

 

 

Drugi przykład.

W twoim zespole dochodzi do interpersonalnych napięć. Mając odwagę zwołasz spotkanie celem doprowadzenia do konfrontacji. Mając rozwagę, poprzedzisz konfrontację indywidualnymi spotkaniami aby poznać opinie każdej ze stron. Poczekasz, przyjrzysz się, przemyślisz. Mając odwagę wejdziesz w rolę spowiednika każdej ze stron. Mając rozwagę zachęcisz i umożliwisz dwóm stronom rozmowę w cztery oczy o wspólnych oczekiwaniach i trudnościach.

 

 

Kończąc, proszę nie wierzcie w to przekonanie, iż dojrzałość ma coś wspólnego z wiekiem.

Niezależnie od tego w jakim wieku jesteś, możesz dorosnąć do najwyższego na tą chwilę dla ciebie poziomu dojrzałości.

 

 

Inspiracje:
Przypowieści Salomona
„Człowiek porywczy popełnia głupstwa, lecz rozważny zachowuje spokój”
„Dzięki dobrej radzie plany się udają, toteż tylko z rozwagą należy prowadzić wojnę”
„Rozwaga czuwać będzie nad tobą, roztropność cię strzec”

 

 

 

Zdjęcie wykonano w Muzeum Narciarstwa w Oslo