Być jak pasterz?
Można śmiało napisać, że pasterstwo od wieków było stawiane za przykład wszystkim chrześcijańskim liderom. Zresztą to właśnie ten kierunek bardzo konkretnie i bezpośrednio wskazał sam Jezus. Jezus powołał rybaków i pragnął, aby stali się innymi ludźmi, by stawiali na pierwszym miejscu towarzyszenie drugiej osobie. By ich celem nadrzędnym było takie prowadzenie (zarówno indywidualne jak i stadne), by nikogo nie zgubić. Tak olbrzymia zmiana całego myślenia, pracy, sposobu bycia okazała się wielkim wyzwaniem. Wyobrażasz sobie transformację z rybaka na pasterza?!
Obserwując świat dookoła, widzisz wyraźnie, że wszystko ciągle się zmienia, prawda? Zastanawiasz się pewnie nie raz, jak być przewodnikiem dla innych, gdy czasy są niepewne. Czy w tej sytuacji nie warto byłoby sprawdzić, co oznacza, że Bóg jest jak pasterz? Znaleźć odpowiedzi na nurtujące Cię pytania i przełożyć swoje doświadczenie i przemyślenia na praktyczną służbę? Zapraszamy! Nie możemy się Ciebie doczekać.
Redyk wiosenny termin: koniec Kwietnia.
Redyk jesienny termin: połowa Października.
Czas trwania redyków: 3 dni.
Długość trasy: 2 dni drogi na przełaj 25 km dziennie.
Miejsce: trasa pomiędzy Orawą a Beskidem Żywieckim
Aby zarezerwować swój udział w redyku wypełnij formularz na końcu strony.
Czekamy na spotkanie z Wami. Służyć będą Wam:
- Magdalena Kamińska – pionierka i założycielka „Serca Pasterza”. Liderka Center of Servant Leadership Poland
- Karol Michalak – Pastor CCZ w Łodzi, instruktor programu „Serce Pasterza”. Wykładowca i Servant Trener
- Dawid Muszkiet – Pasjonat uczniostwa, instruktor programu „Serce Pasterza”. Wykładowca i Servant Trener.
- Bracia Szczechowicze – Baca Tadeusz Szczechowicz, brat Stanisław i zespół pomocników redyku i wypasów
- Józef Michałek – znawca i pasjonat pasterstwa w Polsce, opiekun baców i pasterzy w Polsce. Lider społeczny
Jeśli chcesz usłyszeć więcej o tym doświadczeniu zapraszam do wysłuchania podcastów:
„W niezłym lesie” 12 podcastów o Dobrym Pasterzu
Tłusta Owca – Podcast Agaty Strzyżewskiej
Reportaż pt. Wspólnota dla Polskiego Radia
Baca z Siódmego Nieba. Legendarny baca Żywca
Co proponujemy?
Razem z zespołem maksymalnie 25 liderów przeprowadzacie podczas dorocznego redyku kilkaset owiec przez hale i góry. W trakcie tego unikalnego doświadczenia uczycie się roli Pasterza, czyli Servant Leadera (z ang. „lider służebny”).
Uczestnikami redyków są najczęściej liderzy służb w kościołach, liderzy fundacji chrześcijańskich, pastorzy i liderzy wspólnot ewangelicznych i katolickich, misjonarze, artyści chrześcijańscy, nauczyciele szkół, liderzy społeczni, duszpasterze. Czasami są z nami również pojedyncze osoby z mediów czy biznesu, które poszukują swojej duchowej drogi i decydują się dołączyć do Dobrego Pasterza i jego Owczarni.
Spotkania online
Program zaczyna się od uczestnictwa w 4 obowiązkowych spotkaniach online. Spotkania odbywają się w określone dni od godziny 19.00 do 20.30. Podczas tych spotkań poznasz podstawy bycia jak pasterz. Pozyskasz niezbędną i użyteczną wiedzę, którą w praktyce wykorzystasz podczas redyku. Łącznie to doświadczenie (część online i praktyczna) to ponad 370h!
„Nie zdobywajcie złota ani srebra, ani miedzi do swych trzosów. Nie bierzcie na drogę torby ani dwóch sukien, ani sandałów, ani laski! Wart jest bowiem robotnik swej strawy.”
Słowa Jezusa z ew. Mateusza 10
Droga z owczarnią i pasterzami
Jak myślisz, dasz radę w ciągu 2 dni przejść 50 kilometrów na przełaj przez niższe góry? Podobnie jak pasterze idziesz bez obciążeń. Na lekko. Plecak zostawiasz w miejscu noclegu. Wiemy, że dasz radę. Przeczytaj więcej o tym, jak wygląda plan redyku poniżej.
Terminy redyków
Pakujesz plecak i czekasz na sygnał… I choć jesteś jeszcze w swoim ciepłym domu, to Twój Redyk już się rozpoczął: trwasz w gotowości.
Termin wiosennego i jesiennego redyku zależy od warunków… ale nie pogodowych. Pogoda zmienia się nieustannie i nie mamy na to wpływu. Chodzi o pokarm. Pasterze wychodzą z owczarnią na wiosnę, gdy w górach wzejdzie pierwsza trawa. Do tej pory był to zazwyczaj trzeci lub czwarty tydzień kwietnia. Jak będzie w tym roku? Tego nikt nie wie!
„Czuwajcie więc, bo nie wiecie, w którym dniu Pan wasz przyjdzie (…) Dlatego i wy bądźcie gotowi, bo w chwili, której się nie domyślacie, Syn Człowieczy przyjdzie.”
ew. Mateusza 24
Jesienią owczarnia wraca do domów najczęściej po dziesiątym października. Redyk Szczechowiczów trwa aż 6 dni, a trasa liczy około 160 km. Dzięki ich gościnności możemy do ich redyku dołączyć na 2 dni. Wybrane dni ustalane tak w taki sposób, aby przejście było możliwe dla osób z dobrą kondycją fizyczną.
Twój urlop
Zaplanuj 4 dni nieobecności w domu. Weź urlop również na 4 dni. Jeśli redyk wypadnie w weekend, wykorzystasz tylko dwa dni urlopu. Tak czy inaczej, nastaw się na cztery dni nieobecności w domu. W sytuacji pogorszenia warunków pogodowych pasterze mogą przesunąć redyk o kilka dni. Przeczytaj więcej o tym, jak wygląda plan redyku poniżej.
Informacje organizacyjne
Bardzo ważne! Nie można skrócić udziału w redyku. Nie można zacząć go później lub skończyć wcześniej. Pierwszego dnia redyku wyjedź z domu rano i nie idź już do pracy. Niestety nie odbieramy uczestników redyku z PKP Żywiec. Dojazd do Żywca to ponad półtorej godziny bardzo krętą trasą. W przypadku dojazdu komunikacją miejską do Zawoi poszukaj wolnego miejsca w aucie innych uczestników.
Płatność
Wysokość opłaty uczestnictwa w redyku będzie podana przez organizatorów na około 3-4 tygodnie przed planowanym redykiem. Aby zarezerwować swój udział w redyku wypełnij ankietę zgłoszeniową (+link)
Opłata uczestnictwa zawiera:
- Obowiązkowe uczestnictwo w 4 spotkaniach online,
- 3 noclegi w pokojach 2- i 3-osobowych,
- Dojazdy busami na trasie: noclegi – redyk,
- Ubezpieczenie grupowe NNW,
- Pierwsze i drugie śniadanie,
- Wieczorne powiększone obiadokolacje w restauracji,
- Służbę 4 osób: 2 pasterzy oraz 2 instruktorów,
- Dostęp do materiałów i podcastów „Serce Pasterza”.
Opłata uczestnictwa nie zawiera:
- Dojazdu do miejsca wyjścia redyku. Konieczny jest transport własny do Zawoi lub Zubrzycy.
- Zakupu obuwia (gumowce Dunlop – link do zakupu zostanie przesłany emailem).
- Przekąsek typu orzechy czy słodycze (zapewniamy drugie śniadanie).
Rezygnacja i odwołanie uczestnictwa
Grupa liczy maksymalnie 25 osób. W przypadku rezygnacji z uczestnictwa w redyku w terminie krótszym bądź równym 10 dni przed datą rozpoczęcia zwracamy uczestnikowi jedynie koszty ofiary dla instruktorów. Opłaty za noclegi, wyżywienie, miejsca w busie, ubezpieczenie pokrywa uczestnik, który odwołał swoje uczestnictwo. Koszt ten wynosi nawet 70% opłaty wstępnej. Jeśli znajdzie się uczestnik zastępczy, zwracamy całą opłatę. Nie ma możliwości przepisania się na inny termin redyku po wniesieniu opłaty za uczestnictwo. Zapoznaj się z umową i regulaminem wyjazdu (+ LINK)
Przykładowy plan redyku
Czego nauczysz się podczas redyku
Bóg Pasterz Izraela & Jezus Dobry Pasterz
- Jak pasterz porusza się z owczarnią? Doświadczenie obrazu zawartego w IV Mojżeszowej 27,15-18: „Panie, wyznacz do kierowania społecznością męża, który by na jej czele wychodził i wracał, wyprowadzał i przyprowadzał, by stado nie było bez pasterza”.
- Troska, czułość, fascynacja. Pasterz i jego owca na podstawie fragmentu 2 Samuela 12,3-4.
- Kim jest Bóg Pasterz w Biblii? Bóg Pasterz: Shomer, Roe, Poimaino, Bosko.
- Pasterz wojownik z fragmentu 1 Samuela 18, 34-35 „Biegłem za nim, uderzałem na niego i wyrywałem, chwytałem biłem i uśmiercałem”.
- Jak Pasterze interpretują historię o Kainie i Ablu? Rola przebaczania.
- Narzędzia w służbie Pasterza. Laska i kij pasterza, różdżka, żelazne berło.
- Pasterz i jego owczarnia w Starym Testamencie: „Zbiorę w jedno Resztę Izraela, umieszczę go razem jak owce w ogrodzeniu, jak trzodę (stado) w środku pastwiska i będzie gwarno z powodu mnóstwa ludzi” Micheasza 2,12.
- Dobry i zły pasterz. Przekroczenie granic przywództwa na podstawie Ezechiela 34, Zachariasza 11, 4–17.
- Dlaczego warto rozumieć postać Jezusa Dobrego Pasterza, kiedy służy się Panu i ludziom? Co oznacza obraz opisany w 10 rozdziale Jana?
- Co może oznaczać zdanie wypowiedziane przez Jezusa do Piotra „Paś owieczki moje” Kto ma paść i kogo? Jana 21, 15-17.
- Służba pięcioraka. Co oznacza rola pasterza w kontekście powołań i darów? Efezjan 4, 11-12 „On ustanowił ich (…) pasterzami”.
- Wilki jako symbol walki w wrogiem. Jak pasterz przeciwdziała napaściom?
- Jedna owczarnia i jeden pasterz. Hebrajskie słowo eder i greckie poimnion.
- Metafory pasterskie w Piśmie Świętym i nie tylko: laski pasterskie, rodzaje bram, zagubiona owca a 99 owiec w owczarni z Mateusza 18/ 12-14, niesienie owcy na plecach.
- Popularne mity w kręgach chrześcijańskich, „Owcy trzeba złamać nogę, aby nauczyć ją i stado posłuszeństwa”.
Przewodzenie i bycie dla innych jak pasterz
- Jak pasterz idzie ze stadem? Trzy sposoby prowadzenia owczarni: z przodu, z boku i u podstaw. Jak prowadzić służby, korzystając z trzech perspektyw Servant Leadera?
- Jak nauczyć owczarnię iść razem w jedności? Tempo stada.
- Jak zarządzać tempem zespołów służb podobnie jak to robi pasterz?
- Brudna i prawdziwa droga pasterza. Jak prowadzić „u podstaw” owczarni? Jak i po co zwiększać prowadzenie zespołów z perspektywy „bottom up”?
- Jak pasterze wyznaczają drogę? Rola pasterza i owczarni w ustalaniu potrzeb i kierunków dnia. Jeden cel i scenariusz? Kto ma prawo głosu?
- Przewodnictwo i przywództwo na przykładzie pracy „Paś owieczki moje” 3 zasady roli służebnego lidera: Rozpoznaj potrzeby, usuwaj ograniczenia, kreuj możliwości.
- Serce, myślenie, głos i postawa pasterza – 4 kluczowe źródła i narzędzia.
- Wartości i priorytety w roli pasterskiej. Co jest pierwsze: cele czy droga?
- Bycie jak pasterz dla innych? Czego od pasterza uczymy się w kontekście służby innym, ról wpływu, ról duszpasterskich czy uczniostwa?
- Generacje w stadzie i owczarni. Jak pasterz tworzy miejsce dla każdego pokolenia? Sztafeta czy wykluczanie? Wspólnota celów czy jednopokoleniowe przedsiębiorstwo?
- Jak współprzewodzić razem z owczarnią, aby wytworzyć w niej współodpowiedzialność, stały wzrost, wspólne myślenie i zaangażowanie, samoregulację bez konieczności presji i kontroli?
- Jak Dobry Pasterz zapobiega wypadkom, napaści i ostatecznie wchodzi w konfrontację w wrogiem?
- Jak zorganizowane są zespoły pasterskie? Jakie lekcje możemy wyciągnąć z tego naturalnego świata, który przetrwał tysiące lat?
Kto was poprowadzi
Magdalena Kamińska – Servant Trenerka, założycielka Big Call. Podczas redyku prowadzi i facylituje kontakt całej grupy z pasterzami i stadem. Magdalena przeszła 6-dniowy redyk, prowadząc 400 owiec przez góry, 160 kilometrów z Podhala w Beskid Żywiecki. Od 2020 r zgłębia pasterstwo praktycznie i teologicznie. Już kilkuset liderów uczestniczyło w programach i wyjazdach pasterskich. Jest założycielką Center of Servant Leadership, promotorką przywództwa Servant Leadership w Polsce. Jest liderem z doświadczeniem od 2003 roku.
Bracia Szczechowicze – Ich rodzina już od ponad 50 lat zajmuje się tradycyjnym pasterstwem. Tadeusz mając 36 lat objął rodzinną tradycję od seniora, który w wieku 83 lat ostatni raz zaprowadził swoje owce w Beskid Żywiecki. Stanisław Szczechowicz łączy rolę przewodnika i pasterza ze swoją rolą zawodową. Bracia pokażą nam techniki i tajniki roli pasterza. Powiedzą Wam o wyznawanej filozofii i wartościach.
Józef Michałek – niezwykle ceniony promotor pasterstwa zarówno w Polsce jak i zagranicą. Pomaga zrozumieć pasterstwo w sferach publicznych i społecznych. Jest przyjacielem, mentorem i naturalnym liderem 102 baców w Polsce. Jego rodzina od kilku pokoleń jest związana z pasterstwem. Józef w takcie zajęć online uczy, jak wygląda kultura przywództwa, która przetrwała wieki i może być inspiracją dla obecnych czasów.
Karol Michalak – Servant Trener i pastor kościoła CCZ w Łodzi. Jest cenionym instruktorem i Servant Trenerem. Realizuje programy dla pasterzy od momentu, w którym w ogóle powstały. Karol w swojej transformacji przywódczej odkrył Servant Leadership wiele lat temu. Z pasją i wiarą uczy tego stylu liderów w kościołach i nie tylko. Jest uznanym Servant Trenerem i facylitatorem przywództwa. Ma kilkunastoletnie doświadczenie trenerskiej pracy dla międzynarodowych organizacji.