„Serce pasterza”

Wypas dla grup

Po co mam jechać do pasterzy?

Jeśli chcesz wiedzieć, dlaczego Bóg nazywał siebie Pasterzem Izraela, jeśli chcesz przekonać się, jak mądrze prowadzić innych, to znalazłeś(-aś) miejsce, w którym poznasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. Zupełnie unikalne doświadczenie pasterstwa z pewnością zmieni Twoje serce i będzie wspierać Cię w Twej dalszej drodze wzrostu i rozwoju lidera służebnego.

„I On ustanowił jednych apostołami, innych prorokami, innych ewangelistami, innych pasterzami i nauczycielami dla przysposobienia świętych do wykonywania posługi, celem budowania Ciała Chrystusowego”

Efezjan 4,11

Terminy: Maj – Październik
Czas trwania: 4 dni
Długość trasy: 3 dni drogi na przełaj 9 km dziennie
Miejsce: Beskid Żywiecki okolice Soblówki

Jak to wygląda?

Razem z grupą 8-16 osób każdego dnia wyruszasz wcześnie rano, aby śladami pasterza i owczarni uczyć się, jak służyć innym. Jak być prawdziwym Servant Leaderem (z ang. lider służebny) na wzór pasterza. Rytm dnia, rutyna pasterska, wspólna droga, ale też widoczne postawy oraz podejmowane przez pasterza decyzje z pewnością pogłębią Twoje rozumienie i doświadczenie słów „Paś owieczki moje”. Ogromnym poszerzeniem doświadczenia jest fakt, że wszystkie spotkania, lekcje, wspólna droga odbywają się na łonie natury.
W trakcie tych niezwykłych lekcji nasze serca otwierają się stopniowo na treść, którą Bóg przekazuje nam poprzez obrazy, doświadczenia, słowa, zdarzenia w drodze z owczarnią. Wiemy z doświadczenia, że każdy otrzymuje wskazówki szyte na miarę. Tak, by wykorzystać je najlepiej w miejscu, w którym służy.

„I dam wam pasterzy według mego serca, by was paśli rozsądnie i roztropnie”

Jeremiasza 3:15

Z kim i gdzie idziemy?

Pośród pięknych pejzaży Żywieckiego Parku Krajobrazowego już w XVI wieku powstała osada pasterska. W tych okolicach pasterze byli praktycznie od zawsze. Nasi przewodnicy, ich rodzina, już od ponad 50 lat służy w tym miejscu i dba o owczarnię. Mamy to szczęście, że z pasterzami, naszymi instruktorami, prowadzimy stado kilkuset owiec pochodzących z wielu zagród i należących do różnych gospodarzy przez łąki, hale i lasy… by zanurzyć się w tym niecodziennym doświadczeniu i pójść dalej z odmienionym sercem.

Zobacz poniżej, jak wygląda przykładowy plan dnia oraz program „Serce Pasterza”.

Dlaczego prawdziwego pasterza poznasz po tym jak pasie?

Najemnik, hodowca… to z pewnością nie pasterz. Hodowca nie chodzi ze swoją owczarnią. Hodowca nie pasie swych owiec. Hodowca nie rozmawia i nie buduje relacji z owczarnią. Hodowca nie walczy o owce, a pilnowaniem bezpieczeństwa zajmuje się elektryczny pastuch. Pod warunkiem, że ma prąd.
Na całym świecie hodowcy owiec wypuszczają je na duży, ogrodzony teren o świcie. I w zasadzie na tym kończy się ich rola. Ci najlepsi doglądają stada raz na jakiś czas, aby zapobiegać chorobom.
To pasterze pasą, chodzą z owcami, troszczą się, angażują w życie owczarni. Są pasterzami, bo znają i kochają owce, a także chcą poznać ich potrzeby. Biorą odpowiedzialność za scenariusz drogi, wiedzą, jakie mają opcje do wyboru i służą swoją wiedzą stadu. Znając potrzeby owczarni, są w stanie tworzyć jej najlepszy dzień z możliwych. Są pasterzami, bo ręczą za każdą owcę i są gotowi do walki o jej bezpieczeństwo.
Dlatego właśnie warto zobaczyć tradycyjne, koczownicze pasterstwo nie tylko w trakcie drogi (redyk), ale w ciągu zwykłych dni wspólnego życia. Ten pełny obraz da Ci jasność, co oznacza wezwanie Jezusa skierowane do Piotra:

„Jezus do Szymona Piotra: Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie więcej aniżeli ci? Odpowiedział Mu: Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham. Rzekł do niego: Paś baranki moje! I znowu, po raz drugi, powiedział do niego: Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie? Odparł Mu: Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham. Rzekł do niego: Paś owce moje!. Powiedział mu po raz trzeci: Szymonie, synu Jana, czy kochasz Mnie? Zasmucił się Piotr, że mu po raz trzeci powiedział: Czy kochasz Mnie? I rzekł do Niego: Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham. Rzekł do niego Jezus: Paś owce moje!”

Ew. Mateusza 21,15

Jak to wygląda praktycznie?

Wypas i droga z owczarnią i pasterzami. Przejdziesz w trzy dni 30-kilometrową trasę na przełaj przez niższe góry? Każdego dnia pokonujemy około 8- 10 km. Średnio to tylko jeden kilometr na godzinę! Będziemy wspinać się na niewielką wysokość. Sam(a) widzisz, że nie będzie to trudny fizycznie czas.

Przestrzegam Cię jednak przed myśleniem, że wypas jest prosty i nudny. Zapewniam, że kto ma owce, ten ma przygody! Tak jak prawdziwi pasterze: niezależnie od pogody ruszasz w góry, idziesz bez obciążeń, na lekko. Plecak zostawiasz w miejscu noclegu. Co zapakować na wypas, tego dowiesz się podczas spotkania organizacyjnego. Trasa przebiega przez okolice Soblówki (Beskid Żywiecki, gmina Ujsoły, okolice Żywieckiego Parku Krajobrazowego i szlaków na Rycerzową).

W ciągu dnia od okolic godziny 7 do 16.00 odbywa się 8 bloków szkoleniowych oraz dużo zaskakujących i praktycznych ćwiczeń. Przeczytaj więcej o tym, jak wygląda plan „Serca Pasterza” poniżej.

Uczestnikami programów „Serce Pasterza” byli do tej pory: liderzy służb w kościołach, liderzy i pracownicy fundacji chrześcijańskich, założyciele firm prowadzonych w oparciu o wartości chrześcijańskie, pastorzy i liderzy wspólnot ewangelicznych i katolickich, misjonarze, artyści chrześcijańscy, nauczyciele szkół, liderzy społeczni, duszpasterze i terapeuci chrześcijańscy.

Spotkanie organizacyjne – online

Przed uczestnictwem w programie „Serce Pasterza” odbywa się obowiązkowe spotkanie online trwające 90 minut. Wyjaśniamy wtedy wszystkie kwestie organizacyjne oraz te związane z charakterem pobytu. Po spotkaniu otrzymujecie przewodnik pt. „Jak się przygotować” i… zamawiacie gumowce Dunlop!

„Nie bierzcie na drogę torby ani dwóch sukien, ani sandałów, ani laski! Wart jest bowiem robotnik swej strawy”

Słowa Jezusa z ew. Mateusza 10

Terminy programu „Serca Pasterza”

Kalendarz wyjazdów do pasterzy jest dość ograniczony. Zachęcamy do rezerwacji programów dla grup już na początku roku.

ZAPISY: GRUPA ZAMKNIĘTA

W programie „Serce Pasterza” możesz uczestniczyć ze swoją grupą zamkniętą. Grupa może się składać się z osób pełnoletnich, pochodzących ze wspólnej służby, kościoła, fundacji czy organizacji.
Aby zarezerwować udział dla grupy zamkniętej w programie „Serce Pasterza” wypełnij ankietę zgłoszeniową na dole strony.

ZAPISY: GRUPA OTWARTA

W najbliższym sezonie przewidujemy wyjazd dla grupy otwartej w ostatnim tygodniu sierpnia. Szczegółowe informacje o terminie grupy otwartej wysyłamy po otrzymaniu zgłoszenia. Staramy się, aby grupa otwarta była jednorodna pod kątem celów. Dlatego też zapraszamy do zapisów wszystkie osoby zaangażowane na rzecz służby innym ludziom, grupom, organizacjom, kościołom chrześcijańskim.
Aby zarezerwować jedno miejsce w grupie otwartej „Serce Pasterza” wypełnij ankietę zgłoszeniową na dole strony.

Twój urlop

Zaplanuj 4 dni nieobecności w domu. Weź urlop również na 4 dni. Jeśli wypas wypadnie w weekend, wykorzystasz tylko dwa dni urlopu. Tak czy inaczej, nastaw się na cztery dni nieobecności w domu. Przeczytaj więcej o tym, jak wygląda plan programu „Serce Pasterza” w poniżej.

Płatność i rezerwacje

Uczestnik programu „Serce Pasterza” wnosi opłatę 600 zł za uczestnictwo w programie na numer konta:

Faktury są wystawianie po zakończeniu programu i wysyłane na podany w zgłoszeniu adres emailowy.

REZERWACJE NOCLEGÓW I WYŻYWIENIA

W przypadku grup zamkniętych jak i otwartych organizacją noclegu i wyżywienia zawsze zajmuje się uczestnik lub sponsor wyjazdu. Służymy podpowiedziami, listą miejsc noclegowych oraz kontaktami do punktów cateringu.

Noclegi i wyżywienie każdy uczestnik rezerwuje we własnym zakresie.

Lista polecanych miejsc noclegowych oraz sklepów/restauracji w promieniu 10 km jest wysyłana po dokonaniu wpłaty i rezerwacji swojego uczestnictwa.

Ze względu na charakter szkolenia (ze zwierzętami oraz w plenerze), a także niestandardowymi godzinami służby, nasi instruktorzy nie prowadzą zapisów, nie doradzają w wyborze i rezerwacji pokojów, noclegów czy rodzaju wyżywienia. Ufamy, że samodzielnie lepiej podejmiecie decyzje dotyczące waszych potrzeb.

Grupy zamknięte: Opłata za uczestnictwo jest ustalana każdorazowo z organizatorem wyjazdu. Koszt zależy od wielkości grupy, liczby dni szkolenia oraz wybranego miejsca pobytu.

Grupy otwarte: Po zgłoszeniu się otrzymasz informacje o przewidywanym koszcie uczestnictwa. Aby zarezerwować swój udział, wypełnij ankietę zgłoszeniową dla grupy (+link) lub osoby

Co zawiera cena uczestnictwa w programie „Serce Pasterza”?

  • 4-dniowy program „Serce Pasterza”:8 bloków szkoleniowych każdego dnia, dużo zaskakujących i praktycznych ćwiczeń
  • Dostęp do materiałów i nagrań „Serce Pasterza”
  • Ubezpieczenie grupowe NNW
  • Uczestnictwo w spotkaniu online
  • W razie potrzeby sala wspólnych spotkań w pobliskim ośrodku gminnym (jeśli grupa liczy więcej niż 12 osób)
  • Ofiarę i podziękowanie dla instruktorów. Wspieracie 2 osoby (1 pasterz oraz 1 instruktor)
  • Podstawowa opieka medyczna w razie potrzeby oraz drewno na ogniska

Co rezerwują i opłacają sami uczestnicy lub współorganizatorzy?

  • 3 noclegi w dowolnych pokojach wybranych z listy miejsc
  • Pierwsze i drugie śniadanie pakowane do plecaka
  • Wieczorne obiadokolacje w formie cateringu lub ogniska
  • Zakup obuwia – gumowce Dunlop (70 zł)
  • Zakup płaszcza foliowego, worków, folii do siedzenia i innych akcesoriów

Opłata uczestnictwa (600 zł) nie zawiera:

  • Zakupu obuwia (gumowce Dunlop). Link do zakupu zostanie przesłany emailem
  • Dojazdu do miejsca. Najbliższa miejscowość to Soblówka (Beskid Żywiecki)
  • Transportu do miejsca. Konieczny jest transport własny. Na grupie WhatsApp organizujecie wspólny dojazd.
  • Słodkich i słonych przekąsek (orzechy, słodycze etc.), cateringu na ognisko (organizatorzy zwykle zapewniają 2 śniadanie)

Rezygnacja i odwołanie uczestnictwa. Grupa liczy od 8 do 16 osób. W przypadku rezygnacji z uczestnictwa programie „Serce Pasterza” w terminie 7 dni przed datą rozpoczęcia zwracamy uczestnikowi 450 zł.

Nie ma możliwości przepisania się na inny termin programu, po wniesieniu opłaty za uczestnictwo.

Zapoznaj się z umową i regulaminem wyjazdu (+ LINK)

O czym usłyszysz podczas programu „Serce Pasterza”?

Pismo Święte

  1. Jak pasterz porusza się z owczarnią? Doświadczenie obrazu zawartego w IV Mojżeszowej 27,15-18: „Panie, wyznacz do kierowania społecznością męża, który by na jej czele wychodził i wracał, wyprowadzał i przyprowadzał, by stado nie było bez pasterza”.
  2. W jaki sposób inni pasterze, tacy jak nomadzi i koczownicy (np. Abraham, Jakub, Mojżesz) przemieszczali się z owczarnią, w różnych czasach i miejscach?
  3. Troska, czułość, fascynacja. Pasterz i jego owca na podstawie 2 Samuela 12,3-4.
  4. Kim jest Bóg Pasterz w Biblii? Shomer, Roe, Poimaino, Bosko.
  5. Pasterz wojownik z fragmentu 1 Samuela 18, 34-35 „Biegłem za nim, uderzałem na niego i wyrywałem, chwytałem biłem i uśmiercałem”.
  6. „Tak jak pasterz z lwiej paszczy ratuje tylko dwie nogi albo koniec ucha” Amosa 3,12- Pasterz wojownik, strażnik, zdobywca a pasterz opiekun i troskliwy nauczyciel.
  7. Jak pasterze interpretują historię o Kainie i Ablu? Rola przebaczania.
  8. Kobiety pasterki w Piśmie Świętym. Rachela i Sefora.
  9. Narzędzia w służbie pasterza. Laska, kij, różdżka, żelazne berło.
  10. Pasterz i jego owczarnia w Starym Testamencie: „Zbiorę w jedno Resztę Izraela, umieszczę go razem jak owce w ogrodzeniu, jak trzodę (stado) w środku pastwiska i będzie gwarno z powodu mnóstwa ludzi” Micheasza 2,12.
  11. Dobry i zły pasterz. Przekroczenie granic przywództwa na podstawie Ezechiela 34, Zachariasza 11, 4–17.
  12. Kim byli pasterze w czasach Jezusa i Starego Testamentu? Pasterze i narodzenie Jezusa. Dlaczego pasterze czuwają i są czujni?
  13. Dlaczego warto rozumieć postać Jezusa Dobrego Pasterza, kiedy służy się Panu i ludziom? Co oznacza fragment z rozdziału 10 Jana?
  14. Co może oznaczać zdanie wypowiedziane przez Jezusa do Piotra: „Paś owieczki moje” Kto ma paść i kogo? Jana 21, 15-17.
  15. Służba pięcioraka? Co oznacza rola pasterza w kontekście powołań i darów? Efezjan 4, 11-12 „On ustanowił ich (…) pasterzami”.
  16. Wilki jako symbol walki w wrogiem. Jak pasterz przeciwdziała napaściom?
  17. Jedna owczarnia i jeden pasterz. Hebrajskie słowo eder i greckie poimnion.
  18. Brama do owczarni. Zasady autorytetu w roli pasterskiej.
  19. Metafory pasterskie w Piśmie Świętym i nie tylko: laski pasterskie, sakiewka pasterska, rodzaje bram, zagubiona owca a 99 owiec w owczarni z Mateusza 18/ 12-14, niesienie owcy na plecach, Lew i Baranek – Alfa i Omega, trudne emocje w stadzie – „owczy pęd” i strach.
  20. Popularne mity w kręgach chrześcijańskich:
    1. Mit: „Owcy trzeba złamać nogę, aby nauczyć ją i stado posłuszeństwa”
    2. Mit: „Owce są głupie, roszczeniowe i niezdolne do niczego”
    3. Mit: „Owce trzeba zaganiać, inaczej same nie pójdą, albo pójdą gdzie chcą”

Naturalne obserwacje i doświadczenia podczas redyku.

Przewodzenie i bycie dla innych jak pasterz

  1. Jak pasterz idzie ze stadem? Trzy sposoby prowadzenia owczarni: z przodu, z boku i u podstaw. Jak prowadzić służby korzystając z trzech perspektyw Servant Leadera?
  2. Jak nauczyć owczarnię iść razem w jedności? Problem tempa stada.
  3. Jak zarządzać tempem zespołów służb podobnie jak to robi pasterz?
  4. Brudna i prawdziwa droga pasterza. Jak prowadzić „u podstaw” owczarni? Jak i po co zwiększać prowadzenie zespołów z perspektywy „bottom up”?
  5. Jak pasterze wyznaczają drogę. Rola pasterza i owczarni w ustalaniu potrzeb i kierunków dnia. Jeden cel a różne scenariusze? Kto ma prawo głosu?
  6. Przewodnictwo i przywództwo na przykładzie pracy „Paś owieczki moje” 3 zasady roli służebnego lidera: Rozpoznaj potrzeby, usuwaj ograniczenia, kreuj możliwości
  7. Serce, myślenie, głos i postawa pasterza: 4 kluczowe źródła i narzędzia
  8. Wartości i priorytety w roli pasterskiej. Co jest pierwsze: cele czy droga?
  9. Miłość, troska, mądra opieka a granice „niańczenia” i dojrzałości – jak to robi Servant Leader?
  10. Bycie jak pasterz dla innych. Czego od Pasterza uczymy się w kontekście służby innym, ról wpływu, ról duszpasterskich czy uczniostwa?
  11. Jak nie pomylić się i stworzyć właściwe warunki do wzrostu, dla tych, których prowadzimy? Jak nas inspiruje pasterski wypas półkoczowniczy?
  12. Generacje w stadzie i owczarni. Jak pasterz tworzy miejsce dla każdego pokolenia? Sztafeta czy wykluczanie? Wspólnota celów czy jednopokoleniowe przedsiębiorstwo?
  13. Jak współprzewodzić razem z owczarnią, aby wytworzyć w niej współodpowiedzialność, stały wzrost, wspólne myślenie i zaangażowanie, samoregulację bez konieczności presji i kontroli?
  14. Jak pasterz koryguje postawy w owczarni? Jak możemy rozmawiać o „poprawianiu się”?
  15. Jak Dobry Pasterz zapobiega wypadkom, napaści i ostatecznie wchodzi w konfrontację z wrogiem?
  16. Jak pasterz dba o zdrowie całej owczarni i uzdrawia swoje owce? Kto odpowiada za zdrowie w owczarni?
  17. Ekstremalne sytuacje na drodze każdego pasterza. Jak utrzymać jedność, spójność, spokój, miłość i lekkość, kiedy nic nie idzie właściwie (zła pogoda, wilki, rysie, nieprzychylność ludzi, problemy w stadzie, osobiste zmagania pasterza)?
  18. Jak zorganizowane są zespoły pasterskie? Jakie lekcje możemy wyciągnąć z tego naturalnego świata, który przerwał przez tysiące lat?

Cdn…

Przykładowy plan pobytu "Serce Pasterza"
1 DZIEŃ
14:00 – 15:30 Przyjazd i zakwaterowanie w miejscu noclegów. Obiad we własnym zakresie
15:30 – 19:00 Zbiórka w punkcie spotkań. Wyjście w góry i rozpoczęcie „Serca Pasterza”. Pasterski Mir
20:30 – 21:30 Wspólna pasterska posiadówa przy ognisku. Spotkanie z uwielbieniem
2 DZIEŃ
5:45 Pobudka
6:00 – 6:45 Śniadanie i pakowanie drugiego śniadania
6:45 – 16:30 Wyjście na wypas. Pobyt na trasach wypasu owczarni.
Lekcje w plenerze pt. „Serce Pasterza”
17:15 – 18.00 Obiadokolacja we własnym zakresie
20:00 – 21:30 Wspólna pasterska posiadówa przy ognisku. Refleksje z dnia. Spotkanie z uwielbieniem
3 DZIEŃ
5:45 Pobudka
6:00 – 6:45 Śniadanie i pakowanie drugiego śniadania
6:45 – 16:30 Wyjście na wypas. Pobyt na trasach wypasu owczarni. Lekcje w plenerze „Serca Pasterza”
17:15 – 18.00 Obiadokolacja we własnym zakresie
20:00 – 21:30 1 opcja: Pasterska posiadówa przy ognisku lub w chacie. Spotkanie z uwielbieniem
2 opcja: „Noc sowy” wyjście z leśniczym w góry po zmierzchu – nauka słuchania.
Wyjście o 19.15, trasa 4 km.
4 DZIEŃ
7:30 Pobudka
8:00 – 9:00 Śniadanie
9:00 – 11:00 Podsumowanie programu „Serce Pasterza” w sali w Soblówce. Refleksje z wypasu.
Spotkanie z uwielbieniem. Spotkanie jest obowiązkowe.

Zgłoszenie: