„Aby i oni stanowili w Nas jedno, aby świat uwierzył, żeś Ty Mnie posłał.” (Jan 17,21)

Już po raz drugi, w Piotrkowie Trybunalskim gościliśmy amerykańskich i polskich wolontariuszy, którzy pracą na rzecz będących w potrzebie mieszkańców miasta, przybliżali innym standardy chrześcijańskiego życia, budowania relacji i bezinteresownej pomocy.

Organizatorem projektu, który odbywa się co roku w Tomaszowie Mazowieckim, Łodzi, a teraz również w Piotrkowie Trybunalskim jest chrześcijańska fundacja Proem z Zakościela, która w trakcie festiwali wolontariatu „KONTAKT”,  w porozumieniu z  władzami miasta, zapewnia pomoc tym, którzy najbardziej jej potrzebują.

 

 

Wolontariusze, w ramach prac związanych z projektem, odnawiają budynki mieszkalne osób znajdujących się w trudnej sytuacji społecznej lub materialnej a także odnawiają pomieszczenia instytucji świadczących pomoc najmłodszym mieszkańcom regionu – Domu Dziecka i Pogotowia Opiekuńczego. Mieszkania, w których pracowali wolontariusze, zostały wybrane przy pomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Zakres wykonywanych prac co roku jest inny – od malowania ścian, po wymianę dziurawej wanny i montaż prysznica…

Przesłaniem festiwalu jest promowanie chrześcijańskich wartości, służąc pomocą najbardziej jej potrzebującym oraz budując relacje z mieszkańcami.

 „Kontakt” ma być między ludźmi, to pomaganie ludziom.” – powiedział w wywiadzie dla portalu       e- piotrkow Robert Pietraszewski z fundacji Proem – „Nawiązują się relacje między wolontariuszami, a ludźmi, którym pomagamy. Wolontariusze, którzy przyjeżdżają do Polski, żeby nam pomagać, wywodzą się między innymi z chrześcijańskich kościołów amerykańskich. To, co robimy jest naszym sposobem okazania miłości do ludzi i do Boga”
(https://www.epiotrkow.pl/news/czytaj,32446)

 

W tym roku gościliśmy 50 wolontariuszy z Ameryki i Białorusi oraz wielu chętnych do pomocy z Polski. Wolontariusze za oceanu do Piotrkowa przyjechali na własny koszt, biorąc urlopy z pracy. To, co daje im radość, to fakt, że mogą nieść pozytywną zmianę tam, gdzie jest ona potrzebna i w ten sposób pokazują, że warto pomagać i że ta pomoc jest czymś więcej, niż tylko wsparciem materialnym.

Popołudniami wolontariusze wraz z fundacją Proem zapewniali mieszkańcom miasta wiele atrakcji. Dla najmłodszych organizowany był piknik oraz gry i zabawy w świetlicach środowiskowych. Gwiazdą festiwalu, która odwiedziła kilka piotrkowskich szkół, była koszykarka WNBA, Tanya Crevier, której pokaz za każdym razem wywoływał sensację i budził podziw zarówno dzieci, jak i dorosłych.

 

 

Muzyczną gwiazdą był w tym roku amerykański zespół Richmond Road Band, który zaprezentował piotrkowianom znane i lubiane amerykańskie utwory. Po kameralnym występie w Klubie Sejf, muzycy ponownie pojawili się na finale festiwalu, gdzie wystąpili w sercu Piotrkowa – na Rynku Starego Miasta, wywołując niemałe zainteresowanie i zaskoczenie u mieszkańców, raczej nieprzywykłych do goszczenia artystów, aż zza oceanu.

 Za rok już kolejna edycja festiwalu, do udziału w którym zapraszamy chętnych wolontariuszy (chęć wzięcia udziału można zgłaszać na stronie fundacji Proem) i z niecierpliwością czekamy na kolejne wspólne działania na rzecz osób będących w potrzebie – wierząc, że ofiarowując samych siebie i zapraszając innych do relacji opartej na chrześcijańskich wartościach, wypełniamy poselstwo, do jakiego wszyscy zostaliśmy powołani.

Relację przygotowała Anna Tomczyk,

czerwiec 2018 – Piotrków Trybunalski

Foto – Anna Tomczyk